Watykan właśnie ogłosił wielkie wydarzenie, które będzie miało miejsce 1 października 2019 roku – Dzień Maryjny z obecnością Papieża Franciszka. Wydarzenie dedykowane jest uczczeniu okoliczności 50-lecia podniesienia Matki Bożej na dziedziczkę Królestwa Bożego przez papieża Pawła VI.

Msza święta w Bazylice Świętego Piotra, o której poprowadzi Ojciec Święty, będzie centrum Dnia Maryjnego. Msza święta poprzedzona będzie momentem modlitwy do Maryi, trwającym przez godzinę. Natomiast same uroczystości zakończą się symbolicznym złożeniem hołdu przed figurą Madonny na Przemienieniu Pańskim.

Organizatorzy zapowiedzieli również spotkanie Ojca Świętego ze specjalnie sprowadzonymi grupami maryjnymi, a także wytyczają plany dotyczące promocji idei nauczania Maryi w kontekstach bycia pokornej służebnicy Boga. Ogólnym celem Dnia Maryjnego jest szerzenie szacunku i religijności oraz umożliwienie ludziom, by oderwać się od codziennych problemów, by celem oddania się drobnym aktywnościom, takim jak modlitwy i dyskusje po Mszy świętej.

Idea ta spotkała się ze sporym entuzjazmem we Wspólnocie Kościelnej, jednak została podana do wiadomości publicznej dopiero niedawno – w czasie południowej audiencji generalnej 4 września tego roku. Konferencja prasowa obsługiwana przez rzymskie ambasady rozesłała do mediów marginalnych informacje widnieć będzie 1 października roku 2019.

Papież Franciszek zapowiedział, że w maju w Watykanie będzie obchodzony Dzień Maryjny. Wydarzenie będzie miało miejsce 12 maja o godzinie 19:00 na placu św. Piotra. Papież powiedział, że dzień będzie poświęcony ziemskiej i doktrynalnej macierzyństwem Maryi, odkrywanego przez wielu w różnych okolicznościach i okresach Kościoła.

Na tym wydarzeniu Ojciec Święty Franciszek będzie głosić modlitwę oraz kazanie na temat macierzyństwa Maryi. Po modlitwie i kazaniu Papież i kilka innych czcigodnych osób (w tym lokalni arcybiskupi) poślubią kult macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny, a następnie Papieska Sanktuarium Matki Bożej podczas liturgii Mszy Świętej.

Uczestnicy mogą oczekiwać wyjątkowego doświadczenia duchowego, bez względu na to, czy są formalnie zaangażowani jako członkowie Kościoła Katolickiego, czy nie. Można się spodziewać, że po zakończeniu uroczystości ulicami Watykanu rozejdzie się poczucie przebaczenia i miłosierdzia – cech charakterystycznych dla Ojca Świętego Franciszka.

Zapowiedź Dnia Maryjnego z Papieżem Franciszkiem daje prawdziwy powód do radości w Watykanie. Wydarzenie odbędzie się następnego dnia po święcie Matki Bożej z Góry Karmel 27 lipca.

Dzień Maryjny będzie okazją do kontemplacji względem matki Jezusa i modlitwy do różnych maryjnych patronów, które służą jak źródła pokoju. Inicjatywa pozwala wszystkim wiernym na lepsze zrozumienie miłości opatrznościowej Boga i kochania Jego stworzenia.

Na samym początku uroczystości biskupi wyniosą posąg naszej Pani na pomnik Piękna Prawdy, a następnie Papież odmówi element Eucharystii w Sanktuarium Matki Bożej z Góry Karmel. Po Eucharystii Papież Franciszek dokona adoracji Najświętszego Sakramentu i rozda błogosławieństwo Najdostojniejszej Pani.

W skrócie, Watykan zaprasza osoby z całego świata do wspólnego czczenia Maryi i pełnienia wrażliwego serca wobec Czarodziejki Karmelu. Wszystko to gwarantuje nam jeszcze więcej siły, by walczyć ze zdołać przeznaczonemu nam celowi. Do zobaczenia!

Watykan zapowiedział, że będziemy mieli okazję uczestniczyć w specjalnej ceremonii na Czerwony dzień 13 maja. Głównym bohaterem tego dnia będzie Ojciec Święty – Papież Franciszek, który ma wtedy odprawić mszę w Bazylice świętego Piotra.

Osobnemu świętu poświęconemu Maryi towarzyszyć będzie modlitwa i odnowienie przymierza miłości, które lud ma nawiązać z Matką Bożą. Uroczystość ta jest też okazją do homilii ze strony papieża dotyczącej ratowania ludzkości przed pandemią choroby COVID-19 i skrajnym ubóstwem.

Uroczysta ceremonia będzie podkreśleniem mariańskiego objawienia się Maryi w Lourdes, które miało miejsce ponad 150 lat temu. Papież zachęca wiernych z całego świata, aby w tym szczególnym dniu pamiętali o naukach Matki Bożej o łasce Boga, aby zachować godność każdego człowieka oraz aby walczyć przeciwko karze śmierci i dyskryminacji.

13 maja będzie dniem przepełnionym modlitwą, dziadkowanie i głoszeniem Ewangelii – prosimy Was, abyście ten szczególny dzień przeżyli razem z Ojcem Świętym i Matką Boża.